×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 838

Nizio Interior

Galeria Nizio to wyjątkowa lokalizacja, która łączy ze sobą niepowtarzalny klimat starej Pragi, z komfortowymi warunkami pracy w czasie szkoleń czy warsztatów, organizowanych przez Centrum Fotografów Polskich. 

Galeria jest przestrzenią prowadzoną przez Fundację Nizio, powstałą z inicjatywy Mirosława Nizio. Swoją działalność rozpoczęła w 2003 roku. Znajduje się na warszawskiej Pradze przy ulicy Inżynierskiej. Zespół kamienic przy Inżynierskiej 3 został wybudowany w 1910 r przez Towarzystwo Akcyjne Wróblewski i Ska i służył jako przechowalnia mebli. Kamienice nienaruszone przetrwały wojnę. Galeria jest miejscem otwartym na: sztukę, architekturę, działania edukacyjne i prospołeczne. W przeciągu 10 lat funkcjonowania kolejni kuratorzy i działacze organizowali w ramach galerii wiele ważnych działań zarówno ze względu na tożsamość dzielnicy, jak na przykład: rezydencja Vahidy Ramujkic i Aviva Kruglanskiego, którzy pracując w plenerze przygotowali haftowany dokument poświęcony Pradze, a także miejską instalację NA_MIĘTNIE kolektywu [v]vitalny. Jak również  istotnych ze względu na wspieranie sztuki i kultury poza granicami dzielnicy: współpraca z Joanną Rajkowską, wystawa prac Tomasza Sikory, współpraca ze Stowarzyszeniem Ę przy wystawie Michała Łuczaka i Michała Dąbrowskiego w ramach Migawek.

Obecnie galeria jest siedzibą marki meblowej Nizio Interior. Gromadzi także prace artystów tworzących przedmioty z zakresu sztuki użytkowej- mebli, oświetlenia, ceramiki. Odbywają się tutaj także cykliczne wystawy fotografii. Ma tu również swoją siedzibę Fundacja Nizio- wspierająca artystów zajmujących się szeroko rozumianym designem oraz wspierająca kulturalny rozwój Pragi.